PROGRAM „OBIEŻYŚWIAT”
1. Program skierowany jest do uczniów klas 1 – 3 i ich rodziców.
2. Czas realizacji: wrzesień 2024 – maj 2025.
Cel główny:
- Motywowanie uczniów i ich rodziców do dbałości o swoje zdrowie poprzez ruch i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
Cele szczegółowe:
- Poprawa u uczniów i ich rodziców kondycji fizycznej.
- Motywowanie uczniów i rodziców do podejmowania działań na rzecz aktywności fizycznej i zdrowia.
- Poznawanie Bielska-Białej i jej okolic.
- Motywowanie i mobilizowanie uczniów i ich rodziców do spędzania czasu razem.
Zasady:
1. Uczniowie wraz z rodzicami zapoznają się z propozycją 10 tras turystycznych o różnej długości i różnym stopniu trudności. Trasy są uporządkowane od najkrótszej do najdłuższej. Zadaniem dzieci jest przebycie ich pod opieką osoby dorosłej.
2. Swoją wędrówkę uczniowie dokumentują, wykonując zdjęcia 3 charakterystycznych dla danej trasy miejsc, w których znajdował się uczeń.
3. Pokonanie trasy uczniowie dokumentują w książeczce (mile widziane są pieczątki, jeżeli są dostępne). Zdjęcia dostarczane są do wychowawcy przez mobiDziennik lub na pendrivie.
4. Po weryfikacji dokumentacji oraz książeczki, na stronie szkoły zostanie utworzony ranking Obieżyświatów SP 27.
5. Po zakończonym projekcie, uczniom, którzy przejdą i udokumentują prawidłowo 10 tras, zostaną wręczone odznaki, dyplom i nagroda rzeczowa.
TRASY
1. Teren zielony wzdłuż rzeki Białej: Wilkowice–Mikuszowice Krakowskie
Długość – 1 km
Na dobry początek piękna trasa wzdłuż rzeki Białej z miejscem na odpoczynek. Trasa edukacji ekologicznej ma niecały 1 km. Znajduje się w pięknej przyrodniczej scenerii.
Warto też odwiedzić przy okazji inne miejsca np. Fałatówkę czyli Muzeum Juliana Fałata w Bystrej i poznać trochę naszej historii.
2. Las miejski w Wapienicy przy ul. Telimeny
Długość – 1,4 km
Większa pętla – tworząca ścieżkę spacerową – ma swój początek przy parkingu pomiędzy stadionem a boiskiem. Teren ten do tej pory nie był urządzony. Trasa dedykowana spacerowiczom, biegaczom i rowerzystom wyposażona jest w ławki, leżaki, kosze na odpadki oraz stojaki rowerowe. Dodatkowe urozmaicenie wprowadzają elementy architektoniczne, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno czy wiklina.
3. Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w Cygańskim Lesie
Długość – Pętla 1–1,73 km
Spacer należy rozpocząć w Cygańskim Lesie, przy Centrum Edukacji Ekologicznej. To tam umieszczono tablicę informacyjną z planem ścieżki. Każdy przystanek wzbogacony został o tablicę edukacyjną lub inny element malej architektury. W terenie zlokalizowano ławki i kosze na śmieci oraz wprowadzono budki dla ptaków.
4. Trzy Lipki
Długość – 1,8 km
Na terenie wzgórza Trzy Lipki, położonego w północnej części Bielska-Białej, powstało kolejne miejsce o charakterze rekreacyjnym oraz edukacyjnym, utworzone z myślą o mieszkańcach miasta oraz odwiedzających je turystach. Głównym i najbardziej charakterystycznym obiektem całego założenia jest ażurowa pergola składająca się z elementów przypominających kształtem liść lipy.
Polecamy też spacer do schronów polowo-bojowych, które są tam przynajmniej trzy.
5. Chata na Groniu
Długość – 2km
To restauracja i pensjonat zarazem, położony na urokliwej leśnej polanie w Beskidzie Śląskim na wysokości 660 m n.p.m. Za oknami rozpościera się widok na całą Kotlinę Żywiecką z pasmem Babiej Góry, Pilska i szczytami Tatr.
6. Wapienica Zapora–Krzywa Chata
Długość – 2,2 km
Leśna wędrówka doprowadza nas do bardzo urokliwego miejsca, jakim jest sztuczne jezioro Wielka Łąka. Wody jeziora spiętrza Zapora im. Ignacego Mościckiego, nad koroną której znajduje się całoroczna restauracja Krzywa Chata. Dolina Wapienicy jest jednym z kilku zielonych terenów rekreacyjnych Bielska-Białej.
7. Ścieżka edukacyjna Szczyrk–Buczkowice
Długość – 3,3 km
Piękna ścieżka rowerowa i deptak wzdłuż rzeki Żylicy. Można rozpocząć ją od placu Świętego Jakuba w Szczyrku i zejść aż do Buczkowic, po drodze mijając place zabaw. A to wszystko wśród szumu drzew i rzeki. Spacer można wydłużyć, wędrując aż do Rybarzowic.
8. Trasa z parkingu pod zajazdem Gawra – Przegibek–Magurka Wilkowicka
Długość – 4,4 km
Piękna i bardzo łatwa trasa górska. Zostawiamy auto na parkingu, a następnie udajemy się szlakiem w kolorze niebieskim do schroniska na Magurce. Znajduje się ono na dużej polanie.
9. Tor saneczkowy w Cygańskim Lesie
Długość – 4,8 km
Ścieżka edukacyjna biegnąca śladem dawnego toru saneczkowego w Cygańskim Lesie to niewątpliwie jedna z ciekawszych tras prowadzących na Kozią Górę.
Początek i koniec ścieżki zaakcentowany został poprzez sześcienną, drewnianą kompozycję przestrzenną z kształtem liścia buku. Dodatkowo element ten powielony został w środku trasy. Jest to charakterystyczny znak – informator, wytyczający szlak w terenie.
10. Dębowiec–Szyndzielnia
Długość – 5 km
Piękna trasa biegnie najpierw przez schronisko na Dębowcu, a następnie czerwonym szlakiem na Szyndzielnię. Trasa jest szeroka, z kilkoma podejściami. Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu górskim. Mijamy kolejkę Szyndzielnia i kierujemy się do schroniska. Tam robimy przerwę i podziwiamy widoki, by następnie zjechać wagonikiem na dół.